PLA slamky z biomasy nie sú tak BIO ako sa tvária


Plasty PLA vznikli oveľa skôr ako plasty, ktoré poznáme dnes. Ako prvé vznikli plasty, základom ktorých bol biologický zdroj ako napríklad kukurica alebo pšenica. Keďže však boli nákladné na výrobu, lacnejšie verzie na báze ropy, plynu a uhlia tieto plasty z biomasy vytlačili. Biologicky rozložiteľné plasty PLA(PolyLaktická kyselina) vyrobené z kukuričného či pšeničného škrobu, nie sú však tak BIO ako sa môže zdať.

Bioplast je náročný na produkciu, ktorá predstavuje environmentálnu záťaž pre naše životné prostredie. Nejde o ekologickú výrobu, keďže na výrobu bioplastov je nutné vypestovať vstupné suroviny(kukurica, pšenica), ktoré rastú na poliach, kde by mohli byť namiesto nich pestované iné potravinové plodiny určené pre ľudí a ich konzumáciu. Tieto polia spotrebúvajú vodu, energiu a sú príčinou odlesňovania či degradácie pôdy. Plodiny sú tiež hnojené chemickými hnojivami a ošetrované pesticídmi. Z polí sa uvoľňuje množstvo oxidu dusíka do ovzdušia, ktorý pácha ešte oveľa väčšie škody ako oxid uhličitý.

Bioplasty majú ďalší problém a to ich veľmi veľkú podobnosť s plastmi vyrábaných z ropy. Je dôležité vedieť ich rozlíšiť a za žiadnu cenu plasty z biomasy nesmieme recyklovať spolu s bežnými plastami a vyhadzovať ich do žltých kontajnerov. Bioplast môže naopak recyklát z plastu znečistiť a ekonomicky znehodnotiť. Ak plasty z biomasy nerecyklujeme v priemyselnej kompostárni (ktorú má mimochodom k dispozícii len 0.1% z nás), správajú sa veľmi podobne ako „obyčajné“ plasty a pre našu planétu predstavujú rovnaký kus plastu.

Preto by sme nemali vytvárať ďalší a ďalší odpad a namiesto toho radšej premeniť to, čo už vyrobené je a zužitkovať to. Presne takým produktom sú slamené slamky STROOI, ako ukážkový príklad cirkulárnej ekonomiky. Už ste ich skúšali? :)40 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše