Fakty, na ktoré zabúdame

Poďme si na začiatok spomenúť na históriu slamiek. Prvé slamky datujeme do obdobia Mezopotámie, odkedy prešli mnohými zmenami a stali sa módnym spotrebiteľským artiklom bez ktorého si pitie nápojov nemôžeme predstaviť.

 

Pôvodné slamky boli vyrábané z dlhých obilných stebiel slamy, odkiaľ tiež pochádza ich názov. Dnešné slamky poznáme však skôr plastové, ktoré sú vyrobené z polypropylénu, prípadne z plastu založeného na rastlinnej báze. Ich výroba je zdrojom environmentálneho dopadu a taktiež sú komplikované na recykláciu. Často končia v našich oceánoch a moriach, kde sú škodlivé nielen pre nás, ale predovšetkým pre morské zvieratá, ktoré ich konzumujú. Keď sa slamka rozpadne, vytvára mikročastice, ktorých je ešte zložitejšie sa zbaviť.

 

- Plast je recyklovateľný, no na rozloženie potrebuje 800-1000 rokov

- 500 miliónov slamiek sa spotrebuje v USA každý deň

- Do roku 2050 bude plávať v mori viac odpadu ako rýb

- Na svete je 9,2 mld. ton plastových výrobkov, z toho 6,9 mld. odpadu a iba 0,6 mld. bolo recyklovaného

- 40% plastových výrobkov je na jedno použitie

- Ročná spotreba plastových igelitiek je 1 bilión, priemerná doba použitia je však 15 minút

 

Prestaňme podporovať výrobu a predaj plastov a plastových slamiek už dnes a vráťme sa k pôvodným slamkám objednaním si našich slamených slamiek STROOI už dnes:)

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie